[PV] Hataka Hobby: 1945 WW2 German AFV (HTK-AS036)

Firma Hataka Hobby przesłała nam jeden ze swoich nowszych zestawów farb: 1945 WW2 German AFV (HTK-AS036).

  • Opublikowano: 15.03.2016, 20:06
    Skala:

Hataka Hobby HTK-AS036

Metryczka

W kartonowym lakierowanym pudełku z atrakcyjną ilustracją (oraz instrukcją użycia na odwrocie) znajdziemy sześć farb:

  • HTK-A178 — 1945 Dunkelgelb Base
  • HTK-A179 — 1945 Dunkelgelb Flash
  • HTK-A180 — 1945 Resedagrün Base
  • HTK-A181 — 1945 Resedagrün Flash
  • HTK-A182 — 1945 Rotbraun Base
  • HTK-A183 — 1945 Rotbraun Flash

Butelki są plastikowe, pojemności 17 ml, każda jest odkręcana i ma dozownik. Czyli ten standard, który lubią chyba wszyscy. Same farby są opisane numerem i nazwą, więc nie musimy się obawiać że po wyjęciu ich z pudełka przestaniemy się orientować, co zawierają. Jeśli zaś chodzi o zawartość, to w każdej butelce mamy metalową kulkę pomagającą w rozmieszaniu. Czego chcieć więcej?

Zamiast wstępu

Gdy rok temu pierwsze zestawy firmy Hataka Hobby pojawiły się na rynku, postanowiłem je przetestować, ale jakoś nie było okazji. Potem pojawiło się trochę recenzji, krytycznych opinii oraz tradycyjnych narzekań na forach modelarskich. Czas leciał i prawdę mówiąc zapomniałem o testach. Przypomniała mi o nich paczka z modelami i dołożonym do nich katalogiem farb, który okazał się dla mnie sporym zaskoczeniem. Oczywiście zdawałem sobie sprawę, że firma działa i wypuszcza kolejne zestawy, ale że jest ich już ponad czterdzieści? To było pierwsze zdziwienie. Drugim była liczba farb w katalogu. Szczerze mówiąc myślałem, że będzie ich 80, może 100 — przynajmniej tak to wyglądało na pierwszy rzut oka. Gdy policzyłem, okazało się że to 193 farby, do których należało dodać kolejnych 28 do malowania okrętów Royal Navy. To już zrobiło na mnie wrażenie.

Tydzień później udało się spotkać z przedstawicielami Hataki, przy której to okazji dostałem do testów ten zestaw farb. Ponieważ w takich przypadkach zawsze pojawiają się teorie spiskowe w stylu “dostał za darmo żeby pochwalić”, od razu informuję — żaden z trzech rozmówców nawet się nie zająknął na temat tego, co ma się pojawić w recenzji. Acz znając życie oraz wyznawców teorii spiskowych, proste: “weź, przetestuj, napisz co myślisz” też jest sugestią do chwalenia za wszelką cenę.

Testy

Farby postanowiłem przetestować na jakimś niemieckim pojeździe. Z braku modeli oczekujących na malowanie wyciągnąłem ekrany ochronne z modelu Panzer III Ausf.M firmy Revell w skali 1/72. Czemu królewska skala, a nie 1/35? Odpowiedź jest prosta — jeśli farba da radę w małej skali, tym bardziej da radę w większej. Do gruntowania użyłem białego podkładu firmy Vallejo (#73.600), bo piaskowy nie dawałby mi dobrego kontrastu, a czarny gorzej wygląda na zdjęciach.

Hataka Hobby HTK-AS036

Oprócz jednego panelu zostawionego do prezentacji kolorów pozostałe postanowiłem pomalować kolorem podstawowym (HTK-A178 — 1945 Dunkelgelb Base), bo w niemieckim sprzęcie wojskowym jest używany najczęściej. Farba kryje bardzo dobrze, solidny kolor uzyskamy nakładając na siebie kilka warstw. Wbrew pozorom to znacznie lepsze rozwiązanie, niż farba kryjąca w jednej warstwie, dzięki temu mamy większą elastycznośc w malowaniu kamuflaży kolorem Dunkelgelb na ciemnym kolorze bazowym.

Hataka Hobby HTK-AS036

Po przygotowaniu ekranów rozpocząłem malowanie. Używałem aerografu firmy Fachowiec, nazywanego też pseudoIwata. Do malowania używałem dyszy 0,2 mm. Farby rozcieńczałem w metalowej miseczce firmy Mr.Hobby, ale nie z powodu jej magicznych właściwości, a po prostu nie miałem niczego innego pod ręką. Do maskowania używałem papierowej taśmy ochronnej, co trochę się zemściło w estetyce wykończenia — jednak taśma Tamiya byłaby lepsza. Ale to w końcu nie model konkursowy, a test farb.

Hataka Hobby HTK-AS036 Hataka Hobby HTK-AS036

Długość ekranu to 55 mm, ale mimo to udało mi się zmieścić na tej przestrzeni parę testów. Zacząłem od “cieniowania” paneli, a raczej od pokazania kontrastu między farbą bazową i jej rozjaśnieniem. Na kolejnym ekranie testowałem malowania kamuflujące. Niestety, nie wpadłem na to żeby maskować wężyki kamuflażu, przez co nie wygląda to najlepiej. Ale na kartce służącej do wypsikiwania reszty farby widać, że spokojnie da się Hataką malować wzorki. Ponieważ pod koniec wojny kamuflaż był nakładany w zakładach produkujących sprzęt bojowy, często nie miał płynnych przejść między kolorami. Jak widać, przy odrobinie maskowania nie będzie z tym problemu.

Hataka Hobby HTK-AS036 Hataka Hobby HTK-AS036 Hataka Hobby HTK-AS036

Instrukcja obsługi

Z lektury wątków pamiętałem sporo narzekań i to nawet nie tak dawnych. Sprowadzały się do kiepskiego krycia, zapychania aerografu, niemożności rozcieńczenia farb i tym podobnych. Po lekturze kilku wątków można było dojść do wniosku, że tych farb w zasadzie nie da się używać, bo ciemno, zimno i do domu daleko, skrzaty szczają do mleka, a do rozrobienia farb trzeba kombinować miksturę godną średniowiecznych alchemików.

Zastanawiałem się, jaka jest przyczyna tych lamentów, poza standardowym narzekaniem na wszystko. Przeczytałem te komentarze jeszcze raz i zrozumiałem, że większość narzekających popełniła jeden z paru podstawowych błędów.

Rozcieńczalnik

Farby rozcieńczyć można m.in. wodą lub dedykowanym rozcieńczalnikiem, ale sam używam izopropanolu. Nie śmierdzi, raczej pachnie jak środki czystości. Nie brudzi, przeciwnie — jest całkiem niezłym środkiem do czyszczenia elektroniki i wielu innych rzeczy. Rozcieńcza większość farb akrylowych (acz warto przetestować) i — jak każdy alkohol — szybko odparowuje, dzięki czemu mozna szybko nakładać na siebie kolejne warstwy farby. W przypadku farb Hataka działa doskonale i nie widzę potrzeby kupowania osobnego rozcieńczalnika.

Kiepskie krycie

Źle wymieszana farba zawsze będzie źle kryła, niezależnie od tego kto ją wyprodukował i jaki to jest rodzaj farby. W dobrym wymieszaniu tych farb pomaga metalowa kulka w każdej butelce, wiec nie bardzo można znaleźć usprawiedliwienie dla kiepskiego wymieszania. Oczywiście jest wiele osób sądzących, że trzy machnięcia butelką powinny wystarczyć, ale bądźmy poważni. Nie bardzo widzę sens w niszczeniu dziesiątek czy setek godzin pracy modelarskiej przez lenistwo, a naprawdę minuta czy dwie mieszania to nie jest wieczność.

Zapychanie aerografu

Bardzo wiele filmów na YouTube pokazuje następującą procedurę: do zbiorniczka aerografu wlewa się najpierw farbę, potem rozcieńczalnik, a potem jedno z drugim miesza pędzlem. W efekcie po iglicy do dyszy wlewamy nierozcieńczoną farbę, która musi nam wszystko zatkać i nie pomoże wlanie rozcieńczalnika. Owszem, on rozcieńczy farbę… ale tę w zbiorniczku, bo tej w drodze do dyszy już nie.

Niewiele też zmienia kolejność, czyli najpierw rozcieńczalnik, a potem farba. Owszem, generalnie będzie lepiej wymieszana, będzie też mniej nierozcieńczonej farby przedostawać się do dyszy, ale wciąz nie jest to metoda eliminacji niepożądanych skutków ubocznych. Tak, będzie malować się lepiej, ale wciąż nie unikniemy przytykania się aerografu oraz plucia farbą. Na zdjęciu niżej jeden z paneli jest pomalowany właśnie taką metodą i efekt widać od razu.

Tak naprawdę masy problemów można uniknąć, rozcieńczając i mieszając farbę w osobnym pojemniczku. Gotową, dobrze wymieszaną i rozcieńczoną farbę przelewamy do zbiorniczka aerografu i malujemy. Jeśli prawidłowo rozcieńczymy i wymieszamy farbę, będziemy mogli kłaść równe warstwy bez żadnych problemów. Na drugim zdjęciu widać farbę położoną na biały podkład w różnych warstwach.

Hataka Hobby HTK-AS036 Hataka Hobby HTK-AS036

Podsumowanie

Podsumowanie to najtrudniejsza część każdej recenzji, więc zacznę od razu od tego, czego mi w ofercie firmy Hataka brakuje najbardziej. Otóż brakuje mi katalogu farb, malowanego tymi farbami. Druk drukiem, daje jakieś wyobrażenie, ale większość modelarzy będzie chciała kolor “pomacać”, a to się da zrobić tylko z pomalowaną próbką. Nawet niech będzie to limitowana edycja tylko dla sklepów stacjonarnych, to przynajmniej idąc do sklepu będzie można to sprawdzić na miejscu.

A teraz czas na odpowiedzi na pytania, których co prawda nikt nie zadał, ale które pewnie przynajmniej niektórzy chcieliby zadać.

Czy będziesz je kupował?

Z całą pewnością, bo naprawdę nie miałem problemu z malowaniem. Po lekturze wątków na forach oczekiwałem najgorszego, zupełnie niepotrzebnie.
Wracając do zakupów — niekoniecznie będę kupował całe zestawy, bo z każdym rokiem klejenia modeli przybywa farb i coraz częściej połowę zestawu mamy w szufladzie. Ale patrząc na półkę z modelami do zrobienia myślę, że zestawy HTK-AS021 (Early WW2 French Army Paint Set) czy HTK-AS022 (British AFV Paint Set [WW2 European Colours]) to może być dobra inwestycja.

Natomiast naprawdę ciepło myślę o kupowaniu pojedynczych butelek, zwłaszcza gdy paleta to już 221 kolorów i będzie się powiększać. Piszę to zupełnie serio, bo Hataka ma w swojej ofercie kolory, których nie da się znaleźć w palecie Vallejo, Gunze, Tamiya, AK Interactive czy Ammo MIG. Z wiekiem jestem coraz bardziej leniwy, więc jeśli zamiast robienia mieszanek będę mógł kupić parę butelek z gotowym interesującym mnie odcieniem, to nawet nie będę się zastanawiał. Ale tu wracamy do malowanego katalogu — jeśli będę miał z czym porównać mieszanki, będę chętniej kupował farby.

Jak oceniasz zestawy “Panel Lighting Set”?

Sam nie jestem wielkim fanem cieniowania paneli, ale część osób wielce sobie tę technikę chwali. Patrząc z ich perspektywy taki zestaw to bardzo dobry zakup, bo nie tylko mają farbę podstawową i jej rozjaśnienie, ale też mogą te kolory mieszać, uzyskując masę odcieni pośrednich. Wydaje mi się to znacznie lepszym (również finansowo) pomysłem, niż zestawy “6 odcieni tej samej farby”, ale to oczywiście kwestia indywidualnego podejścia.

Natomiast jeśli ktoś nie jest fanem cieniowania paneli, to tak naprawdę też nie traci na zakupie. Jeśli buduje modele pojazdów w skali 1/35 i 1/72, to ciemniejszych odcieni może używać na większych pojazdach, a jaśniejszych na mniejszych, zgodnie z efektem skali. Zachowa wtedy powiązanie między kolekcjami modeli w obu skalach, gdyż kolory nie będą się gryźć ze sobą.
Jeżeli jednak buduje modele tylko w jednej z tych skal, to wciąż może zdecydować się na któryś odcień jako bazowy, a drugim może go modyfikować. To zapewni ujednolicenie palety barw w całej kolekcji, a jednocześnie pozwoli na przełamanie nudy na półce, dzięki pewnej różnorodności odcieni. Pozwoli też na różnicowanie koloru sprzętu w zależności od tego czy jest to pojazd prosto z fabryki, czy taki który jest na froncie od dłuższego czasu.

Jak oceniasz odcienie?

W zasadzie czego bym nie napisał, będzie źle, bo każdy ma swoją wizję prawidłowych i jedynie słusznych odcieni. Prawdę mówiąc nie ma w tym nic złego, dopóki nie usiłuje zmuszać innych do przyjmowania swojego punktu widzenia, a nie popiera tego żadną sensowną argumentacją.

Jeśli o mnie chodzi, nie do końca jestem zadowolony z odcienia farby podstawowej (HTK-A178 — 1945 Dunkelgelb Base), dla mnie jest zbyt piaskowa w porównaniu z wzornikiem. Z drugiej strony akurat ten kolor miał wiele odcieni, często dość znacznie różniących się między sobą, więc znowu jest to raczej kwestia indywidualnych preferencji. Nie wykluczam sprawdzenia, czy dodanie odrobiny jaśniejszej wersji koloru zielonego (HTK-A181 — 1945 Resedagrün Flash) nie zmodyfikuje odcienia w pożądaną przeze mnie stronę.

Które farby Hataka najbardziej przypomina?

W moim odczuciu jest to kategoria farb Vallejo, AK Interactive czy Ammo MIG. Jeśli ktoś ich nie lubi lub nie umie nimi malować, to raczej nie będzie zachwycony Hataką. Natomiast jeśli ktoś je lubi, powinien spróbować farb z naszego podwórka, możliwe że będą mu pasować tak samo i będzie miał większą paletę do dyspozycji.

Podobno Hataka zmieniła formułę chemiczną, którą wersję testowałeś?

Niestety, niewiele wiem na temat formuły chemicznej oraz na temat jej ewentualnej zmiany. Na pudełku nie ma daty produkcji, na butelkach nie podano terminu przydatności do spożycia, więc ciężko mi cokolwiek powiedzieć. Zakładam, że jest to w miarę świeża produkcja, bo pudełko zostało losowo wyciągnięte ze świeżej dostawy do hurtowni IBG.

Zestaw mogliśmy zaprezentować dzięki uprzejmości firm Hataka Hobby oraz IBG Models.