Aeromax 2016-01

Na rynku pojawiło się nowe czasopismo poświęcone lotnictwu polskiemu — ilustrowany magazyn lotnictwa polskiego Aeromax.

  • Opublikowano: 06.06.2016, 01:01

Spis treści

Aeromax 2016-01

  • Syrenki nad Astrachaniem
  • Szcze-2 w lotnictwie polskim
  • Godło i barwa: 45. Lotnicza Eskadra Doświadczalna
  • M-15 — oryginalna koncepcja, niezwykła konstrukcja
  • Fortunne lądowanie ppor. Skalińskiego

Od redakcji

Zamiast pisać o zamierzeniach redakcyjnych, lepiej oddać głos autorowi wstępniaka, Miłoszowi Rusieckiemu.

Szanowni Czytelnicy,

Zapraszam na oblot pierwszego prototypu, a jednocześnie pierwszego egzemplarza seryjnego nowego periodyku dla Entuzjastów lotnictwa — AEROMAX.pl. Jest on dziełem niewielkiej grupy podobnych Wam pasjonatów, których nazwiska z pewnością nie są dla wielu z Państwa całkowicie obce. Na szlaku naszej pasji dotarliśmy do etapu, na którym nasza znajomość tematu okazała się na tyle solidna, że warto się nią podzielić z innymi Entuzjastami. Tak też czynimy z nadzieją, że znajdziemy sporą i wierną grupę Czytelników.

Przedmiotem publikacji ma być szeroko rozumiana historia polskiego lotnictwa, tak cywilnego, jak i wojskowego, ze szczególnym zwróceniem uwagi (ale nie wyłącznie) na okres od roku 1945. Znajdą tu państwo opisy ciekawych konstrukcji i innych projektów, relacje z ciekawych wydarzeń, wspomnienia ludzi lotnictwa, a także materiały poświęcone malowaniu i oznakowaniu statków powietrznych. Nie ograniczamy się w czasie, pisząc o tym, co zdarzyło się zarówno sto lat, jak i kilka miesięcy temu, nie aspirując jednak do roli czynnika opiniotwórczego współczesnych nam wydarzeń.

Planujemy nie mniej niż cztery starty w roku, nie narzucając sobie z góry ich precyzyjnych terminów. Nie chcemy rywalizować z obecnymi już na rynku, uznanymi tytułami, których załogi często składają się z naszych dobrych Znajomych, a nawet Przyjaciół. Uważamy, że jest dla nas wszystkich dość miejsca, a nasze tytuły będą się wzajemnie uzupełniać, ku powiększeniu wspólnej wiedzy o historii polskich skrzydeł.

Skoro więc nasz prototyp jest kompletny, a załoga gotowa do startu, zatem kołujemy ma pas i wzlatujemy, wierząc, że choć w części zaspokoimy Wasze pragnienie poznania.

Miłosz Rusiecki

Kalkomania

Do numeru został dołączony arkusz kalkomanii z malowaniem dla śmigłowca Mi-2 w barwach 45. Lotniczej Eskadry Doświadczalnej. Na arkuszu oznakowanie w skali 1/72 i 1/48, kalkomanie zaprojektowane przez Model Maker Decals.
Aeromax 2016-01